دانستنی هایی در مورد حیوانات!!

ایا حیوانات از مقاربت لذت می برند؟

مارک بکوف زیست شناس در این باره میگوید:”راجع به پشه ها چیزی نمیدونم ولی حیوانات پستاندار از سـکس لذت میبرند!”

احتمالا لذت بردن از سـکس در میان انسان ها و حیوانات شبیه به هم است چون این احساس در قسمت های  خیلی ابتدایی مغز تجربه میشود.

حیوانات نه تنها از سکس لذت میبرند بلکه آنها هم دوست دارند هنگام آمیزش به ارگـاسـم برسند. مقایسه احساسات حیوانات با انسان  سخت است ولی دانشمندان  با نگاه کردن به حالات چهره و حرکات بدن و شل شدگی عضلات به این نتیجه رسیده اند که حیوانات هم مثل انسان به نقطه اوج لذت جنـسی میرسند.
پس با این حال چرا بسیاری از حیوانات مثلا گرگ ها در اغلب اوقات سال سـکس ندارند؟ دلیل این مسئله این نیست که آنها علاقه ای به سکس ندارند بلکه علتش ویژگی های خاص این حیوانات است.در حیات وحش سکس باعث آسیب پذیری حیوانات میشود.مثلا گرگ نر هنگام سـکـس تقریبا به مدت نیم ساعت به گرگ ماده قفل میشود! از این گذشته ,اگر گرگ ها در مدت تابستان با هم سـکس داشته باشند ,توله های کوچک و ظریفشان در سرمای  زمستان به دنیا می آیند و این یعنی یک اشتباه بزرگ  در برنامه ریزی خانواده گرگ !
البته به نظر میرسد که این فقط انسان ها نیستند که خارج از فصول تولید مثل و در تمام سال سکس دارند. شامپانزه های بونوبو و احتمالا دلفین ها هم از    سـکس به عنوان یک وسیله تفریح و سرگرمی در تمام سال استفاده میکنند.

با این حال ما هیچ وقت نمیتوانیم کاملا از احساسات سایر موجودات زنده آگاه شویم چون مثلا نمیتوانیم از یک گربه نر سوال کینم که   سـکس دیشب اش چگونه بوده! در خیلی از موارد حتی درک احساسات  انسانها هم مشکل است .

کنت بریج , زیست روان شناس  دانشگاه میشیگان , فعالیت مغزی و حالات چهره حیوانات را با کودکان  انسان مقایسه کرده است. وقتی یک خوراکی خوشمزه به حیوانات و انسان ها داده میشود هر دو حرکات مشابهی مانند مکیدن از خود نشان میدهند. واکنش های مغزی هر دو نیز همانند و مشابه یکدیگر است.با توجه به حرکات چهره کودکان , اگر ما قبول کنیم که وقتی کودکان یک خوراکی شیرین را مزه میکنند از آن لذت میبرند , باید بپذیریم که مثلا در موش ها هم این احساس لذت از چشیدن شیرینی وجود دارد.چشیدن یک خوراکی شیرین و یا داشتن  سـکس  -  مانند مواد مخدر یا برنده شدن جایزه در بانک یا هر نوع تجربه خوشایند دیگر -  باعث تحریک مدار مشابهی در مغز میشوند. این مدار مغزی که میتوان آن را مدار لذت نامید , هم در انسان ها و هم در سایر حیوانات وجود دارد.

بنا بر آزمایشات انجام شده ,حتی میتوان گفت که علاوه بر مدار مغزی مشابه ,حیوانات و انسان ها احساسات مشابهی هنگام لذت بردن دارند.

تقاوت اصلی مغز ما با مغز حیوانات مربوط به قسمت کورتکس فرونتال یا همان لوب پیشانی مغز است در حالی که پردازش احساسات مربوط به لذت در قسمت پایینی مغز که شامل تالاموس ,هیپوتالاموس ,هیپوکامپ , مخچه و ساقه مغز است اتفاق میافتد.البته تفاوتی که انسان با سایر حیوانات دارد این است که امکان دارد کورتکس مغز احساساتی را که توسط قسمت های پایینی مغز تولید میشود را  تفسیر کند یا آنها را با معانی و مفهوم های دیگری مرتبط کند.به همین دلیل امکان دارد کیفیت ِ  تجربه انسان از سکس با سایر حیوانات متفاوت باشد , نه بیشتر یا کمتر بودن احساس لذت ازسکـس.

به هر حال دلایل بسیار خوبِ تکاملی وجود دارد که نشان دهد حیوانات هم ارگـاسـم دارند و از سـکس لذت میبرند. پس فعلا میتوان فرض کرد که حیوانات هم مثل ما دوستدار سـکس هستند , مگر اینکه خلافش ثابت شود!

منبع:livescience

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و پنجم آذر ۱۳۸۹ساعت 18:30  توسط شیما  |